AYF to protest Turkish Deputy PM speech at LA World Affairs Council
PanARMENIAN.Net - On Oct 21, representatives of the Armenian Youth Federation and Unified Young Armenians will hold a protest against hosting Turkish Deputy Prime Minister at LA World Affairs Council.
Ali Babacan, Deputy Prime Minister of Turkey, has been invited to speak at a Los Angeles World Affairs Council Event regarding Turkey's economic and foreign policy, including the US-Turkey business relations and the future of economic investment in the region.
“As American citizens who value freedom of speech and expression, ethnic and religious freedom, and the protection of basic human rights, we cannot allow economic interests to overpower our values and beliefs. We, the American People, stand in firm opposition to hosting and developing relations with representatives of a government that, since its inception, has systematically disregarded and violated these basic liberties. The government of Turkey does not respect and uphold the values that we regard as inviolable and fundamental to American society, and the democratic world must awaken to the policy of intolerance that guides their foreign and economic interests,” the protest organizers said.
“Among its endless list of violations against basic human rights, the Turkish Government is guilty of the systematic denial of the Armenian Genocide, which took place during World War I. These massacres resulted in the death of an estimated 1.5 million Armenians, the displacement of countless others, and the uprooting of one of the most ancient remaining cultures in the world. Furthermore, the first Genocide of the 20th century served as a blueprint for subsequent state atrocities, including the Jewish Holocaust. Despite being recognized as the first genocide of the 20th century by historians the world over, the government of Turkey continues to deny its responsibility for this crime against humanity,” they said.