August 8, 2006 - 19:53 AMT
Turkish economic empire center of Istanbul will only gain from Beirut stopping its existence as a financial center, writes the Frankfurter Rundschau German newspaper. In the opinion of the author of Oil dollars seek asylum in Bosporus article of Herd Haler, though Lebanon has become a favorite place for Arab investors, they now prefer investing capitals in markets, which are more stable. These include first of all Turkey. "It is still hard to assess the volume of those transfers. A proof of inflow of that capital into Turkish economy can be the Turkish lira rate increasing 6% since mid-July. Meanwhile, secrecy atmosphere is sustained not to form an impression that Arab investors leave Lebanon to the mercy of fate. Turkey will only profit from the Middle East crisis. In 2005 Turk Telekom bought 55% of Oger Saudi Arabian company at $6.6 billion. The firm is controlled by the family of Lebanese PM Rafik al-Hariri, killed in 2005,» the article says.
Heler underscored that Turkey attracts investors by growth rate of its economy, developed financial markets and relative stability. «Arab investors feel comfortable in Turkey, as the state is headed by pro-Islamic government. Since the beginning of its tenure in 2002 economic exchange between Turkey and Arab countries increased from 7$ to $17 billion. Turkish PM Erdogan, an Islamic fundamentalist, stands up for investments in his country. Observers assess his expressed anti-Israeli posture and critical rhetoric regarding the US during the latest Middle East conflict as part of the common strategy. Erdogan will try to make use of the visit of Saudi King to Turkey to demonstrate solidarity with the Arab world. King Abdullah lately pledged assistance of $1.5 billion to Lebanon. A third part of those means should be spent to restore the country. Part of those means can flow into the Turkish economy: Turkish construction companies, who have already concluded building contracts in the Middle East for $30 billion, hope to take part in rehabilitation of Lebanon,» Frankfurter Rundschau considers.