PanARMENIAN.Net - Yerevan-based Ameriabank announced Friday, September 25, the launch of vPOS service, a new tool designed for round-the-clock online commerce transactions and search for customers in different parts of the world, ARKA reports.
"The service received a positive feedback from companies that want to use Internet to boost their businesses", an Ameriabank press release said.
According to the Bank, this single and ready-to-use software solution eliminates the need to solve complicated and time-consuming programming tasks. The service is quickly installed free of charge, it said.
Ameriabank is a universal bank providing investment, corporate and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. This is the first investment bank in Armenia that has been providing a wide range of innovative banking services since 2007.