PanARMENIAN.Net - The government of Armenia will sign an agreement to lift visa requirements with Norway.
The deal aims to facilitate the visa issuance to Armenian citizens, enabling them to stay in Norway for no more than 90 days in any consecutive 180 days.
An agreement on abolition of visa regime between Armenia and Brazil came into force Wednesday, November 25.
From now on, citizens of both countries are exempt from visa requirements for entry and exit, transit connections and a stay on the territories of the two countries for up to 90 days.
The period may be extended for another 90 days on condition that the total period of stay in the country would not exceed 180 days over 12 months.