Armenia’s ambassador to the United States Grigor Hovhannissyan presented his letters of credence to the U.S. President Barack Obama on Thursday, January 28, Massis Post reports.
President Obama congratulated Ambassador Hovhannissyan on the occasion of his accreditation and expressed confidence that at the current junction of bilateral relations Ambassador Hovhannissyan, through his experience, will contribute to further strengthening of the friendship between Armenia and the United States.
Ambassador Hovhannissyan conveyed to President Obama the greetings and warm wishes of the Armenian President Serzh Sargsyan, who will be attending the upcoming Nuclear Security Summit in Washington, DC. President Obama expressed his gratitude for Armenia’s participation and highly valued the commitment of Armenia to this nuclear security initiative.
In his address, President Obama express hope that the historic level of U.S. investment in Armenia in 2015 is just the beginning of expanded trade and investment ties, which are of vital significance to Armenia, the Caucasus, and beyond.