Iranian, Russian, Azeri Presidents to meet in Baku August 8
PanARMENIAN.Net - The Presidents of Russia, Iran, and Azerbaijan are expected to hold talks in Baku early next month, RFE/RL reports.
Iranian Deputy Foreign Minister Ebrahim Rahimpour said on Wednesday, July 13 that Russian President Vladimir Putin and Iranian President Hassan Rohani will meet with their Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev in the Azerbaijani capital on August 8.
The statement comes one day after Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said the three leaders would soon meet in what he called "a new format of regional cooperation."
The agenda is expected to include economic cooperation, bilateral relations, and discussion on the Convention on the Caspian Sea document, which would define ownership of the Caspian among its littoral states.