In a statement released Thursday, September 1, the airport said the exhibition opened at the airport departures hall will not only make the passengers’ journeys more interesting, but can also serve as a serious support for contemporary Armenian artists.
ArtAm is an artistic space aimed at the dissemination and development of the Armenian culture and artists. Located at Zvartnots International Airport, its aim is to bring the Armenian culture closer to the community by making art and cultural heritage an active element of cognition and delight for its visitors.
By creating this artistic space to serve the society, Zvartnots International Airport expresses its commitment to the development of the Armenian culture.
The first collection of twenty-five paintings to be staged at ArtAm is authored by Hasmik Avetisyan.
The items exhibited will be changed every month, thus displaying each painting during a whole month in a venue daily used by a vast number of people.