PanARMENIAN.Net - Armenia exported $97.7 million-worth tobacco in the first seven months of 2016 against the $87.2 million last year, the National Statistical Service said.
Over 11.5 billion cigarettes were produced, up by 23% against the period between January and July 2015.
According to the Statistical Service, tobacco worth $139 million was manufactured in the seven months of 2016 with a 13.6% growth compared to last year’s results.
More than 70% of the tobacco made in Armenia was consumed outside the country, with the overall export growth amounting to 12%.