Karabakh FM slams Azeri aggression at meeting in Belgium
Mirzoyan on Wednesday, September 28 met with Director of the European Friends of Armenia NGO Diogo Pinto in Belgium.
During the meeting, the sides discussed a range of issues related to joint projects and their realization.
Later in the day the Minister had a working lunch with member of the Belgian Parliament and PACE Piete De Bruyn. The sides dwelled upon the existing situation of the peaceful settlement of Karabakh conflict, the large-scale military aggression unleashed by Azerbaijan against Karabakh on April 2-5 as well as its consequences.
Also Wednesday, Karen Mirzoyan participated in an event dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence organized by the country's embassy in Brussels.