The participants of VivaCell-MTS Sale and Customer Service School have graduated, the company said Wednesday, October 19.
In the course of three months, 59 students from 12 universities of Armenia attended VivaCell-MTS Sale and Customer Service School. The program is particularly important in terms of engaging students from provinces and Yerevan.
In the framework of the free seminars, the participants got familiarized with the governance culture of VivaCell-MTS, its innovative technological solutions and learnt about the positive impact of a civilized working environment. They acquired effective communication skills, obtained knowledge about the services and products offered by the company and developed business acumen by applying marketing tools in the sales process.
“In the framework of the program you got acquainted with VivaCell-MTS governance model and its system of values, which will allow you to understand how we reach our goals, acquire competitive edge and keep a leading position in the market. You learnt that customer service quality has played a huge role in the success of our company. No matter where you end up working in the future, just keep in mind that high service quality is the guarantee of success of any business. The service specialist is the representative of the entire company on whom depends the customers’ overall impression about the company. Friendly service, readiness to help the customer and customer satisfaction indicators should always be in the center of a service worker's attention. I am hopeful that you will apply the knowledge acquired here in your future career. Savvy and friendly communication is the key to good human relations,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
In the framework of cooperation with different higher education institutions, VivaCell-MTS has made the best of learning and development opportunities available to students through various programs. At the meeting with Yirikian, the participants of the Sale and Customer Service School received certificates of completion and shared their impressions and thoughts about the program.