In the framework of the joint campaign of HayPost, the National Postal Operator of the Republic of Armenia, and RIA Money Transfer, the third largest money transfer system of the world, diplomas and monetary prizes for October were awarded on Monday, November 7.
A customer selected at the drawing and the employee of HayPost who implemented the biggest quantity of transactions through RIA system in October were awarded with monetary prizes and diplomas.
The campaign will go on through the end of the year. Every Haypost customer sending or receiving transfers by RIA system will get the chance to take part in the draw of $100 raffled every month. In the framework of this campaign money transfers to Russia, Kazakhstan, Moldova and Georgia are sent with 1% commission.
The RIA system lets customers receive money transfers from relatives and friends abroad within few minutes. The customers of HayPost can also transfer money through the whole global network of RIA, including 150 countries with more than 310.000 offices.