PanARMENIAN.Net - The Armenian parliament on Tuesday, May 8 elected opposition leader Nikol Pashinyan as the country’s 16th prime minister after weeks of political standoff, a civil campaign against the ruling authorities and massive protests in Yerevan and across the country.
Pashinyan secured a relevant number of votes necessary for getting the job after 59 Armenian lawmakers voted in favor of granting him the PM’s powers.
The movement was in full swing throughout the republic for several weeks and got even stronger after the National Assembly failed to elect Pashinyan as the country's new prime minister on May 1.
The founder and head of Civil Contract party and lawmaker from the Yelk bloc, Pashinyan leads the street campaign, which has seen hundreds of thousands of Armenians taking to the streets in massive protests in the past several weeks.
Pashinyan has promised to rid Armenia of corruption and poverty and is still the only candidate running for the PM's post.
Demonstrations have been halted since May 3 after the ruling Republican Party of Armenia (RPA) pledged to support Pashinyan’s candidacy.
Yelk and Tsarukyan blocs, as well the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) had pledged to support Pashinyan’s bid, while the RPA had said it would “allocate the necessary number of votes, so that Armenia has a new prime minister on Tuesday.”