Russia says does not share Turkey's stance on Karabakh
PanARMENIAN.Net - Moscow does not agree with Turkey's position on Nagorno-Karabakh, Foreign Minister Sergei Lavrov in an interview with Russian radio stations on Wednesday, October 14.
"We do not agree with the position voiced by Turkey, which has been expressed several times by [Azerbaijani] President [Ilham] Aliyev. There is no secret here: we cannot share the statement that there is a military solution to the conflict," Lavrov said, according to Sputnik.
Unfortunately, Lavrov added, Turkey was able to share this view and confirmed that it will support any actions that Azerbaijan takes, including military ones.
The Russian foreign policy chief said Moscow defends its stance that a peaceful settlement is not only possible, but also the only way to resolve the problem.