343 people have been infected with coronavirus twice in Armenia, Health Minister Arsen Torosyan told reporters on Monday, November 9.
Torosyan said people were confirmed to have contract the virus one month after being treated from the disease, Aysor.am reports.
Addressing the National Assembly earlier on Monday, the Health Minister revealed that 113 Covid-19 patients are in a serious condition now, while 861 people are waiting to be hospitalized.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1042 to reach 107466 on Monday, November 9 morning. So far, 64,910 people have recovered, 1580 have died from the coronavirus in the country, while 407 others carrying the virus have died from other causes.