Armenia reports daily Covid-19 cases of 1257
PanARMENIAN.Net - The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1257 to reach 187,441 on Thursday, March 25 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 242 more people recovered, 18 patients died from Covid-19, while six others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 5228 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 169,727 people have recovered, 3416 have died from the coronavirus in the country, while 871 others carrying the virus have died from other causes.