Azerbaijani troops have thrown stones at civilian cars with Armenian license plates near the Nagorno-Karabakh village of Karmir Shuka, which is under the Armenian side's control, Artsakhpress reports.
According to Hunan Tadevosyan, a spokesperson for Artsakh (Nagorno-Karabakh) Ministry of Internal Affairs, the incident took place on March 25, when soldiers being transported in Azerbaijani vehicles and accompanied by Russian peacekeepers began to throw stones at the Armenian cars.
"One of the cars driving on the road was able to dodge [the stones], while the one in the back was not. The locals immediately blocked the road, and the commanders of the Russian peacekeepers and the Azeris came out and apologized," Tadevosyan said.