Azerbaijan: 19 Armenian prisoners of war, civilians tortured and killed
PanARMENIAN.Net - At least 19 of the hundreds of Armenian civilians and servicemen who were taken captive by Azerbaijan during military hostilities in Artsakh (Nagorno-Karabakh), have been tortured and killed, which amounts to a war crime, according to the defenders of the rights of Armenian captives in the European Court of Human Rights, Artak Zeynalyan and Siranush Sahakyan. Four of them were women.
Civilians captured and killed by Azerbaijan are:
1. Eduard Shahgeldyan
2. Arsen Gharakhanyan
3. Benik Hakobyan
4. Elena Hakobyan
5. Serzhik Vardanyan
6. Ella Vardanyan
7. Genadi Petrosyan
8. Yurik Asryan
9. Misha Movsisyan
10. Anahit Movsisyan
11. Nina Davtyan
12. Misha Melkumyan
Servicemen captured and killed by Azerbaijan are:
13. Erik Mkhitaryan
14. Gagik Mkrtchyan
15. Arayik Poghosyan
16. Vardges Ghazaryan
17. Yuri Adamyan
18. Arthur Manvelyan
19. Narek Babayan
The lawyers said they have applied to the European Court of Human Rights in connection with the torture and murder of prisoners of war and detained persons. According to them, Armenian civilians and prisoners of war were being captured both during and after the war, unleashed by Azerbaijan in September 2020.