Zarif to travel to Armenia, Azerbaijan on May 25
PanARMENIAN.Net - Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif will pay a visit to Azerbaijan and Armenia on Tuesday, May 25, local media cited Ministry spokesperson Saeed Khatibzadeh as saying on Monday.
No further details are available at the moment.
Acting Armenian Foreign Minister Ara Aivazian met on Monday, May 24 with Iranian Ambassador to Yerevan Abbas Badakhshan Zohouri to discuss peace and security in the region. Aivazian stressed the need for the immediate and unconditional withdrawal of the Azerbaijani Armed Forces from the territory of the Republic of Armenia.