PanARMENIAN.Net - Armenia's Minister of Labor and Social affairs Narek Mkrtchyan has said that most of the 90,000 people displaced in the Second Karabakh war have returned to their permanent places of residence, but that some 20,000 Karabakh residents continue living in the provinces and communities of Armenia.
Mkrtchyan said on Friday, November 5 that more than 100,000 people currently reside in Artsakh (Nagorno-Karabakh)
"Armenia, as the main guarantor of the social security of the Artsakh Republic, has taken more than 20 measures to alleviate the situation during the war and the post-war social crisis," he said, Panorama.am reports.
Due to those measures, he maintained, the main crisis that emerged in the post-war period, can be considered overcome. Mkrtchyan also revealed that a new support program is being implemented, about which it has been announced, the applications are already being accepted.