PanARMENIAN.Net - Prime Minister Nikol Pashinyan held a phone conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Pashinyan informed Putin about the results of the August 8 negotiations in Washington, including the pre-signing of the “Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan,” the joint request to the OSCE to dissolve the Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications based on the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of states, and on reciprocity, as well as the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project.
The Prime Minister expressed confidence that establishing peace between Armenia and Azerbaijan “will open new opportunities not only for the two countries but for the entire region.” Both leaders agreed to continue active contacts and political dialogue.
On August 8, at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration summarizing the results of the Washington meeting.
In Washington, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the U.S., pre-signed the “Agreement on Establishing Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”