June 12, 2009 - 18:48 AMT
In crisis circumstances, bank liquidity provision, and not the income issue, should be one of our main priorities, Armeconombank President David Sukiassyan told a PanARMENIAN.Net reporter at shareholders' annual meeting. "We managed to achieve a liquidity of 150% which exceeds stipulated standards by 2,5%, he said. According to him, conditions for banks activities have to be created so that no complications would arise in future. "The bank should also attract more clients, and increase economy crediting to promote economy improvement."
According to Bank President, the Armeconombank will continue implementation of programs launched: offer new actions, including plastic cards servicing to increase the number of bank clients. New programs will be implemented within the framework of Governmental crediting programs (Russian credit, WB funding). "Time's come to implement active crediting, as, acceding to our forecasts, stabilization is soon to be expected. We have to strike the crisis back, like many European states did." Sukiassyan noted that in 2009, 20% increase of credit portfolio is planned to comprise around AMD 30 billion.
Bank subsidiaries' number will increase by 2, (the bank has 46 subsidiaries in RA and NKR), as the main emphasis will be put on economy crediting.
The bank has participated in international credit programs launched by EBRD, International Financial Corporation, WB, and German-Armenian Fund (small and medium-sized businesses crediting). Since October 2006, the bank has been participating in "Stable development of mortgage market" program launched by KfW German Bank.
As of 31.03.2009 the bank has 1422 shareholders (16 of them non-resident), with Soukiassyan family and EBRD as major shareholders, (53,5 %) and (25 %) accordingly.