Armenian President Vahagn Khachaturyan has said that peace between Armenia and Azerbaijan will come only when mutual trust between the two nations and their peoples is restored. Speaking to journalists in Kirants, Tavush Province, after returning from an official visit to Georgia, he stressed that this process will take time.
“Peace will be possible when mutual trust is re-established between our two nations. It’s a matter of time. As political leaders, we must ensure the proper political and legal mechanisms are in place to achieve such an outcome,” he said, according to Armenpress.
Khachaturyan noted that the bilateral legal process is already underway, with both countries having recognized each other’s territorial integrity and sovereignty. The final stage, he said, will be when both nations’ citizens can overcome existing hardships and build mutual understanding.
“No one can say exactly when that will happen. Of course, I would like it to happen quickly, but the key is for both governments to create favorable conditions and foster communication. They must not fear internal dissent,” he added, expressing optimism about its feasibility.
He also emphasized that the world’s nations all face common challenges, including climate change, peace, artificial intelligence, and technological shifts, and overcoming these requires collective effort.
“These are global issues that demand collective work. No one can isolate themselves. And cooperation with neighbors in this regard can and should be much easier and more effective,” the president stated.
Khachaturyan was in Georgia from November 19 to 20 on an official visit. He met with Georgian President Mikheil Kavelashvili, Parliament Speaker Shalva Papuashvili, and Prime Minister Irakli Kobakhidze in Tbilisi. On his return, he stopped in Kirants, Tavush, where he reviewed ongoing projects and spoke with local residents.