PanARMENIAN.Net - On February 3, the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly issued a positive assessment of a legislative proposal from the Ministry of High-Tech Industry to amend the Law on Audiovisual Media.
The draft law proposes to revise and clarify the scope of prohibited misuse of audiovisual content, specifying cases where restrictions should apply. Specifically, the bill would ban content promoting the violent overthrow of the constitutional order, war propaganda, violence, and cruelty, Armenpress reports.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan presented the bill, explaining its objectives and legal basis.
One key addition is a ban on foreign audiovisual content that interferes in Armenia’s domestic political processes.
The draft also outlines precise legal grounds and mechanisms for suspending or revoking network operators’ licenses, and updates rules governing content distributors.
Penalties for violations have been revised, and a new article details the full procedure for license suspension and termination.
The ministry says the bill will improve oversight and enforcement tools in the media sector, enhance legal clarity, and create a predictable legal environment for stakeholders.
These reforms aim to reduce harmful content exposure, limit disinformation, violence, and hate speech, and restrict foreign influence in Armenia’s media space—aligning the changes with national security objectives.