The European Union will send a “hybrid rapid response team” to Armenia to assist the country in addressing potential threats ahead of the upcoming elections. The announcement was made by EU High Representative Kaja Kallas, Panorama.am reports.
Speaking to journalists in Brussels following a meeting of EU foreign ministers, Kallas said that “supporting the resilience of democracy in the region remains of paramount importance.”
“We will not leave Armenia alone in the fight against external interference. Democracies under pressure can rely on Europe,” the diplomat assured, recalling that Yerevan had requested assistance.
She also noted that during the meeting of EU foreign ministers, a “wide range of issues” was discussed, including the continued deterioration of the democratic situation in Georgia.
In December, Kallas said the European Union would help Armenia counter attempts by third parties to interfere in the 2026 parliamentary elections as well as other “hybrid threats.” She noted that the EU plans to allocate 15 million euros for this purpose.