A report on violations at Iranian elections was submitted
PanARMENIAN.Net - Ex- presidential candidate Mir Hossein Mousavi distributed a new 25-page report detailing frauds and violations registered at Presidential elections of June 12. The report prepared by voting rights protection committee, contains accusations for the President Mahmoud Ahmadinejad, who used the whole power of state machine during election campaign.
Presidential employees were distributing cash to provide labor votes for Ahmadinejad, the report states.
The report also contains accusations for Iranian Internal Affairs Ministry and Iranian Supreme Council for the Islamic Revolution, who supported Ahmadinejad, while calling themselves ''independent observers''.
A rhetoric question as to why the number of voting bulletins, printed out by the Internal Affairs Ministry, exceeded the actual number of voters by 14 million concludes the report.