October 17, 2009 - 18:37 AMT
On November 8-January 31, 2010, Gafeschyan Art Centre of Yerevan will host the exhibition of outstanding American-Armenian painter Arshil Gorky, the most monumental representative of XX century American art. Exhibition will display 16 graphical and 7 oil paintings from the personal collection of Gerard L. Gafeschyan.
The event will be organized within the frames of Gafeschyan art centre opening ceremony due in Yerevan on October 7. The same evening, there'll be a firework display on the territory of Cascade complex. Next day, on November 8, the center will host the opening of "For you Armenia" exhibition.
The exhibition will display Gerard L. Gafeschyan's rich personal collection. The exposition comprises over 100 works by outstanding gifted masters Libensky and Brychtova . Having worked together for 50 years, spouses Libensky and Brychtova are among the most renowned representatives of 20th century creative art.
The same day, "David of Sasun" hall of Gafeschyan art center will host the presentation of book titled "Libensky and Brychtova". Both exhibition opening and book presentation will be attended by Yaroslava Brychtova.
Gafeschyan museum fund was established in 2002 in Yerevan, under the auspices of RA Government and Gafeschyan Museum Foundation of America.
The objective was to create a museum of art complying with international standards, as well as develop a cultural-tourist centre in Yerevan.
RA Government allotted to the fund the unfinished complex of Cascade with its adjacent territories.
American businessmen of Armenian decent, Gerard L. Gafeschyan invested USD 35 million in complex reconstruction, as gratuitous donation to Armenian people.