November 3, 2009 - 16:52 AMT
A Turkish popular proverb reads that a man going to the hell seeks for a friend. Azerbaijan found this friend long ago - it's Turkey, the core of their relations being not the implementation of the principle of "one nation, two states" or impartial and stable friendship, but their hatred towards Armenians, in particular, their pathologic attempts to undermine the international image of Nagorno Karabakh, NKR MFA Information Department Head Marcel Petrosyan notes in his statement.
"From this viewpoint, the October 20 article by a certain Nazyl Hyldrjak published in SABAH Turkish newspaper isn't accidental at all. According to the article, it appears that from the 11th century up to the 1800s Karabakh was under the Turkish authority. Though the same article emphasizes quite needlessly that "Tayip Erdogan has bright memory", however, the Turkish newspaper's memory is questionable. Otherwise, they would remember that between the 11th century and the 1920s of the 20th century their predecessors were repeatedly defeated in Karabakh and its approaches, and saving their lives, they cut and ran without glancing back.
The fact that Azerbaijan has a great experience in distorting and falsifying historical matters and events is well-known. So, to console fraternal Azerbaijan, the Turkish SABAH, excelling its younger brother, demonstrates a bright example of disseminating fabrications, misinforming and misleading its multi-thousand readers. Probably, the newspaper's editorial staff is well aware of its readers' being ignorant of the historical events related to the region. So, they can be inspired with any nonsense, such as the misinformation that Karabakh was once part of the Ottoman Empire, and when it passed to Russia, 95% of its population made the Turks.
SABAH newspaper's hyperbolic imagination has no limits. Outbidding the Azerbaijani mass media in this issue as well, the newspaper blames Russia for allegedly expelling the Turkish population from Karabakh in the past centuries, instead populating this territory with Armenians. Fortunately, this newspaper doesn't know from what planet the Armenians have arrived in this region. If it knew, it would surely write about this too. With a small dash of the pen, the newspaper trebles the number of Azerbaijanis displaced as a result of the Karabakh war, bringing it to 1,5 million. Moreover, it turns out that the ancient manuscripts kept in the Shushi Museum were stolen by Armenians. The newspaper considers it needles to note what alphabet the nomadic tribes (now Azerbaijanis), which had no script of their own, used while creating those manuscripts in the ancient period and what they represent.
The newspaper also keeps silence about the Azerbaijanis' atrocities towards the peaceful Armenian population of Sumgait, Baku, Kirovabad, Maragha, and tens of other settlements. Instead, the newspaper considered it to be its sacred duty to touch upon the events in Khojalu, surely, exaggerating sufficiently the number of killed and wounded and representing Armenians as monsters. Naturally, we shouldn't expect true information about the Karabakh events from SABAH newspaper. Certainly, it will not state that Armenians provided the civilian population of Khojalu with a special corridor for safely leaving the scene of the military actions and that the tragic events took place not in the territory of Khojalu, but at the approaches to Aghdam - a territory controlled by the Azerbaijani armed forces, specifically, by the hordes of the Azerbaijani National Front. How could the Armenians guess that for the change of the leadership, the National Front adventurers could open fire on their own compatriots and kill the unarmed and helpless people? Maybe, the "hotheads" of the Azerbaijani National Front had no alternative for coming to power - they would, first, ascribe the incident to Armenians, then, which is most important, will blame the authorities for their criminal indifference about ensuring the security of the Azerbaijani civilian population. Generally, the Azerbaijanis filled the Internet with false propaganda of the so-called "Khojalu Genocide", its main organizer being the State Heydar Aliyev Foundation, which, in particular, for exaggerating the situation, used outright forgery and presented the photos of disfigured corps in Kosovo as those of the Khojalu tragedy victims.
SABAH newspaper seems to be infected with senile marasmus from the Azerbaijani media, since they have similar symptoms. Otherwise, it would have slightly cited Ayaz Mutalibov - the ex-president of Azerbaijan and another hater of Armenians. However, the Azerbaijani National Front leaders should be given credit for their calculations with extremely high precision. The SABAH deliberately keeps deathly silence about all this and instead, as if by chance, writes: "Maybe, the Turkish Public Television should start showing a TV serial about the occupation of Nagorno Karabakh and the pogroms in Khojalu?"
Surely, coming forth with a suggestion is not a sin. A sin is distortion of the truth. I don't think that SABAH newspaper can ever remit its sins. But, it's worth striving for this, at least, for self-cleaning. And maybe, the Turkish Public Television should start its TV serials with the events of 1915? Will SABAH newspaper ever have the courage to come forth with such a suggestion?
As for Turkey's position on Karabakh, the NKR takes it, to say the least, with cool indifference," the statement concludes.