July 22, 2010 - 21:00 AMT
Head of Heritage parliamentary group Stepan Safaryan said that the ruling of the International Court of Justice may have a positive impact on recognition of NKR’s independence. Nobody will be able to explain why such decision is applicable to Kosovo, but not to Karabakh, Safaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, Armenia should apply to the International Court of Justice to solve the NKR conflict. “The Hague court is among instances for the Karabakh conflict resolution, and it cannot adopt another decision on Karabakh, as it ratified Kosovo’s independence,” noted Safaryan.
On July 22, the International Court of Justice said that Kosovo's unilateral secession from Serbia in 2008 did not violate international law.