Hnchak party organizes summer camp for its youth wing from various countries
PanARMENIAN.Net - Armenia’s representative of Hnchak party’s youth wing Gagik Melikyan said that the youth summer camp organized by Hnchak social-democratic party in Aghveran is aimed at interactive communication of the party’s youth representatives from various countries of the world.
The camp kicked off on July 3 and will be completed on July 8, Melikyan told a joint press conference with representatives of Hnchak party’s youth wing from Syria, Lebanon and France.
“The camp has brought together 200 people. Its participants will visit Garni, Geghard and Sevan. Besides, we will visit the Armenian Genocide Memorial to commemorate the Armenian Genocide victims,” said Melikyan.
For his part, Hnchak party’s representative from France Saro Mardinian said that all participants of the camp have good impressions and they are going to visit the Fatherland every year. “If there is a relevant state program on repatriation and we are offered a job here, we would stay in Armenia forever,” concluded Mardinian.