October 7, 2010 - 18:09 AMT
Vizerra project by Arman Gukasyan, the CEO of 3DreamTeam Company became the runner up at Business Project 2010 contest, announced by Google and Forbes Russia.
Within five months e-business start-ups were registered for the contest with over 150 projects claiming the victory. A variety of portals - new social networks for dating and auto enthusiasts, sites for recreation, job search and assistance in the activities of small businesses, along with many other innovative startups were presented.
Vizerra software allows creating photorealistic environments and tours, similar to what 3D gamers experience.The resulting 3D presentations can be posted and viewed from a computer desktop or Web browser.
Vizerra is being used by travel-industry customers, but 3DreamTeam has Vizerra-based applications for a number of entities. Museums or historical societies can create tours; architects can create detailed 3D models of a building they are working on; education companies can make learning tools for students.
So far, 3DreamTeam has produced 20 projects so far for UNESCO World Heritage Sites, along with product simulations and construction renderings. It has clients across Europe, Russia and the U.S.