It is not clear whether RA President will accept Abdullah Gul’s invitation to visit Istanbul
PanARMENIAN.Net - Spokesman for the RA President Armen Arzumanyan said that Armenian President Serzh Sargsyan is on the list of heads of several dozens of states, who can participate in the Fourth UN Conference on the Least Developed Countries.
He added that participation of heads of state is discussed with relevant services of the UN on a routine basis.
Arzumanyan noted that the Armenian President’s schedule does not envisage meetings with the Turkish leadership in the near future.
On behalf of Turkish President Abdullah Gul, Armenian leader Serzh Sargsyan was invited to attend the UN conference due May 9-13 in Istanbul, according to Zaman.