Syria and Tunisia interested in Armenian sun batteries
According to him, a group of businessmen from these countries expressed interest in purchase and with this purpose they will visit Yerevan in September to get familiar with the production on the spot.
Melikyan noted that Industria Technologica has been cooperating with American and English firms, and after they have offered to start development on this project, the company obtained patent for production of sun batteries from a group of Armenian scientists two years ago. There are serious plans for future industrial production.
“This is one of the first examples in Armenia, and even in the region, when a company purchases a scientific development,” said Melikyan adding that their sun batteries are already used in Armenia, particularly in Geghadir village, near Garni. The company Director withheld financial details, only saying that the cost of one 1kWt panel amounts to $5000-6000.
In turn, the inventor, Lecturer of the State Engineering University of Armenia, Ruben Vardanyan, noted that the solar power engineering has a great future and potential in Armenia. He said that this scientific direction is developed in Armenia starting from the 50-60th of XX century. As regards the sun batteries elaborated by him, they are of two kinds: electrical generator and hybrid generator which gives hot water as well. Their development has good characteristics and economically feasible.