Tbilisi city court sentences 3 Armenian citizens to 6 years in prison
PanARMENIAN.Net - On July 14, Tbilisi city court sentenced 3 Armenian citizens, accused of credit card forgery, to 6 years in prison.
According to court information, Hovhannes Hovhannisyan, Armen Sargsyan and Karen Karapetyan acquired 18 forged plastic cards before arriving in Tbilisi. On January 26, they purchased mobiles and laptops in a Tbilisi store and were detained on the same day.
“During the open trial, the accused refused to acknowledge their guilt, using their right to silence. However, the court found them guilty based on evidence produced and eyewitness accounts,” the court's press service reported.
The investigation was launched under Article 210 of the Georgian Criminal Code (envisaging 4 to 7 years of imprisonment).