Senator-Mayor of Lyon pays official visit to Armenia
PanARMENIAN.Net - At the invitation of Yerevan City Hall, the delegation headed by Senator-Mayor of Lyon Gerard Collomb is in Yerevan on official visit, July 15-20. The delegation includes officials and businessmen from the fields of transportation, administration, culture, education and capital-building.
Meetings with President of Armenia Serzh Sargsyan, Spokesman of Armenian Parliament Hovik Abrahamyan, Yerevan Mayor Karen Karapetyan and RA Foreign Minister Edward Nalbandian are envisaged within the frames of the delegation’s visit.
Issues of bilateral cooperation will be discussed in Yerevan city hall; respective cooperation agreement will be signed. The delegation will be present at the opening ceremony of the Park of Lyons in Yerevan.