Azerbaijan ready to ensure security of the Armenian delegation of Eurovision-2012
PanARMENIAN.Net - Azerbaijan is ready to ensure security of the Armenian delegation during their visit to Baku to participate in Eurovision-2012 international song contest, 1news.az cited Azerbaijani Deputy FM, personal representative of the Azerbaijani president on the resolution of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno Karabakh, Araz Azimov, as saying.
The statement came from Azerbaijani Deputy FM, personal representative of the Azerbaijani president on the resolution of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno Karabakh, Araz Azimov.
Asked whether Armenians will be able to attend the contest, the diplomat said it is one of the provisions of Eurovision.
'When some conferences are held in Baku, Armenian delegation takes part along with other delegations. People are not shot or touched in Baku. Baku is a peaceful city', Azimov said. It should be noted that Eurovision-2012 will be held May 22-26, 2012 in Azerbaijan.
Azerbaijan’s Ell/Nikki duet with Running Scared song won the Eurovision 2011 in Dusseldorf, thus giving Baku the chance to host the contest next year.
Armenia’s Emmy was knocked out of Eurovision Song Contest 2011 in the May 10 seminal, although her performance of Boom Boom song was met warmly by the audience at Arena stadium in Dusseldorf, Germany.
Emmy performed her “Boom-Boom” song in the first semi-final. Armenian famous boxer Arthur Abraham was the main hero in the video filmed specifically for the song. But Emmy failed to advance to the contest finals.