PanARMENIAN.Net - On July 20, according to the agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE mission held regular monitoring of the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces’ contact-line, near the town of Terter.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Marius Puodziunas (Lithuania).
On the opposite side, the monitoring group comprised Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Christo Christov (Bulgaria) and William Prior (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the cease-fire regime was reported.
On the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR MFA Press Service reported.