In the framework of festive events dedicated to the 20th anniversary of the proclamation of the Nagorno Karabakh Republic and endorsed by the State Commission, a photo-desk dedicated to the modern stage of the Karabakh National-Liberation Movement is opened at the NKR Ministry of Foreign Affairs.
The desk comprises the statehood attributes, the map, and brief information on the Nagorno Karabakh Republic (Republic of Artsakh), as well as photo-materials on the history of the Karabakh Movement, the war unleashed by Azerbaijan in response to the peaceful demands of the Artsakhians, the negotiation process on Karabakh conflict settlement, the region's nature and places of interest, the post-war life and rehabilitation process, the Karabakh people's achievements in different spheres, etc.
A special desk comprises corresponding information on the procedure of entrance to the Republic, the hotels, and other interesting information for tourists.
The desk's opening is timed to the 18th anniversary of establishing the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic, NKR MFA press service reported.