The agenda of the meeting between the Foreign Ministers of Baltic states and Germany did not include the Nagorno Karabakh issue, as it was reported by some media outlets.
“The Ministers focused on modernization of information field in the Schengen area as well as nuclear security and the conflict in Transnistria,” spokesperson for the OSCE Chairman-in-Office, Lithuanian Foreign Minister Audronius Ažubalis, told a PanARMENIAN.Net reporter.
Earlier media reports said that the Lithuanian Foreign Minister will discuss Karabakh conflict during the annual meeting between the Foreign Ministers of Baltic states and Germany.