Armenian government to aid super small businesses in export certification
PanARMENIAN.Net - The government will compensate half of export certification expenditures to super small businesses in Armenia, said the Executive Director of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC).
As Tigran Harutyunyan told a September 14 news conference, if successful, the pilot program will be further expanded. According to Harutyunyan, entities with up to 10 employees, with an income of under AMD 100 mln are defined as super small entities.
Over the 8 months since the launch of the initiative, 13 applications of super small businesses engaged in trade, services, production and IT activities, for the total sum of AMD 28 mln were addressed.