September 20, 2011 - 13:40 AMT
According to updated statistical data, the average monthly salary totaled AMD 110700 in Armenia in August 2011 increasing by 4,5%, as compared with the same period in 2010.
As the RA National Statistical Service reported, 6,5% decrease was observed in August compared to July 2011.
5,5% and 3% growth was recorded in salaries of budgetary and private organizations against 2010 results, totaling AMD 87 758 and 137 018 respectively.
However, a 10,2% and 3,6% slump was noted in salaries of budgetary and private organizations in August against July results.