Expectations of some forces to have a sizzling political season in Armenia have failed to some extent, according to independent member of parliament Vardan Khachatryan.
“The autumn for Armenia will be latent but tense,” he told a press conference in Yerevan.
For his part, member of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), Hovhannes Sahakyan, noted that Armenian political life has taken its natural course. “Even the opposition Armenian National Congress has admitted the idea of regular elections,” he said.
At September 30 rally, ANC leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions with supporters putting up tents at Liberty Square. On October 8, the Congress terminated non-stop rallies, announcing immediate resignation of President Serzh Sargsyan as the main point of the resolution adopted.