Yerevan to host St. Petersburg days in April 2012
PanARMENIAN.Net - Under cooperation agreement between Yerevan and Saint Petersburg, the Armenian capital will host St. Petersburg days in April, 2012, senior specialist of CIS and Baltic States Department of St. Petersburg External Relations Committee said on November 30.
According to Tatyana Orlova, the project envisages performances by St. Petersburg theater groups and presentations on educational opportunities for Armenian students in Russia’s Northern Capital.
In June, 2011, Saint Petersburg and Yerevan reached a cooperation agreement on trade, education, culture and tourism.
A 10-member delegation arrived in Yerevan to participate in a business forum and a roundtable on outcomes and prospects for Yerevan - Saint Petersburg cooperation.