HSBC Bank Armenia evaluates its 15th year in Armenia as extremely successful, in light of the projects and initiatives implemented throughout the year aimed at introduction of new products, improving service level, as well as awards and recognition received from various local and international institutions.
Throughout 2011, HSBC Armenia invested in a number of projects, which allowed to launch first Drive Through ATM in Armenia, resume acquiring of international VISA and MasterCard and start servicing of ArCa cards via its ATM network, start issuing chip and pin cards to provide customers with higher security than cards with magnetic stripe. At the end of the year HSBC Armenia reopened its “Komitas 1” Branch, where car loans are provided to customers at a discounted, preferential rate, the bank's press service reported.
The year is also remarkable for a number of international and Armenian state and private sector institutions recognizing the bank’s success. Among these, HSBC Bank Armenia CJSC was recognized “Bank of the Year in Armenia” by the The Banker magazine and "Best Bank in Armenia" by Global Finance. Local state institutions recognized HSBC Bank Armenia as the most attractive private employer; and the bank also received a special Certificate for adapting its office premises for the disabled staff and for recruiting them.
“We are confident, that HSBC Bank Armenia will close this year with strong financial results and will retain its leading position in Armenia’s banking sector. We hope that year 2012 will also be successful, as we plan to further expand our branch network, develop scale of products and services, and will continue to invest in new technologies”, - HSBC Bank Armenia Deputy Chief Executive Officer Irina Seylanyan said.