PanARMENIAN.Net - According to some reports, ex-speaker of the National Assembly, former vice-chairman of the Republican Party of Armenia Tigran Torosyan will announce his membership with Prosperous Armenia party.
As 168 Hours papers reports, Aram Harutyunyan, head of National Accord party and Vardan Vardapetyan, leader of Powerful Motherland party will also voice similar statements prior to Prosperous Armenia congress scheduled for March 17. Paper says it did not manage to contact either Harutyunyan or Vardapetyan, the latter being currently abroad.
As to Torosyan, he neither confirmed nor refuted the news in a conversation with the paper’s reporter. He just said he “makes no comment on rumors”.