PanARMENIAN.Net - The European Parliament’s draft resolution introduced on January 11, 2010, contained 2 provisions favorable for Armenia and Arstakh, according to Alek Yenigomchyan, leader of Sardarapat movement.
“During three months, the Azerbaijani-Turkish tandem succeeded in eliminating these provisions,” Yenigomchyan told a press conference on May 26.
“The draft resolution envisaged granting of an interim status to NKR. It also read that the security area should remain under control of the NKR Defense Army. I think that amendment of the resolution disgraces the Armenian diplomacy. Although the alternations could be conditioned by the international policy, it doesn’t justify our inactivity,” he said, adding that Azerbaijan and Turkey did not fail to take the advantage.
For her part, member of Heritage parliamentary group Zaruhi Postanjyan said that Armenia should counteract the resolution 1416, which stipulates for reanimation of the PACE subcommittee on Nagorno Karabakh.