Renouncement of use of force to help Karabakh conflict resolution
PanARMENIAN.Net - Nagorno Karabakh conflict is in focus of the international community. The latest developments have instigated the interest of the international institutions, specifically the OSCE. PanARMENIAN.Net requested Mr. Joao Soares, President of the OSCE PA, to comment on the organization’s approaches to the problem.
Are you planning to prepare a report on Karabakh conflict based on the outcomes of your first visit to South Caucasus?
It's my first regional visit as the OSCE PA President, but I've been in Armenia, Georgia and Azerbaijan several times before. We have worked a lot with parliamentarian delegations to the OSCE, government and authorities from Armenia, Azerbaijan and Georgia.
Earlier, you said that resolution of Karabakh conflict is possible if courage and political will are displayed…
First of all, all conflicts can be resolved and we have seen in the history of mankind and in the history of this region that conflicts can be settled when there was a political courage from the leaderships. The first step based on conclusions of Goran Lenmarker, a truly vital step, is that that violence and war can’t be viewed as the solution to this problem. This is a great step, because if both sides at all levels decide to state clearly that they renounce war and violence in all circumstances and withdraw the snipers. The other step is to accept the idea of negotiating and of course we know that it’s a conflict which is not so easy to resolve. It is a conflict between two major principles in international relations - indelibility of the borders, and the right of nations to self-determination. We have to conciliate with this two basic principles and of course countries like Armenia and Azerbaijan, who had their independence in early 20th century, for some two years and after were under the Soviet Empire, are in a difficult situation, but we know cases, for example, in the Balkans, Former Republic of Yugoslavia, also broke down and there are still border conflicts and we have seen some new countries born from Former Republic of Yugoslavia. We have to try to respect the internationals rules. If there is political will and courage from both sides, there will be solutions.
In 2008, the statement adopted by the OSCE Ministerial Council in Helsinki urged conflicting parties to withdraw snipers from the line of contact. During his recent visit, the OSCE Chairman-in-Office once again emphasized the necessity, with Armenia and NKR expressing their agreement; Baku disagreed though. Does the OSCE PA intend to take action to that end?
If both sides renounce war and violence, including the authorities in Nagorno Karabakh, it will be a big step forward. Everything can be solved after that. Those, who must compromise, are Azeri authorities and Armenian authorities at the level of presidents and also local authorities in Nagorno Karabakh. If they say that violence and war is not a way to anything and only leads to destruction, it is a big step forward. We certainly know that Turks murdered more than 1 million Armenians in 1915. I think Turkish and Armenian leaderships should to agree to have good relations. Of course we should not forget history, in certain case we should even not forgive the crimes that were committed. But one thing is to forget and the other thing is to make out about what happened in 1915.
Ekaterina Poghosyan / PanARMENIAN News
During the recent midterm elections in the U.S. Congress, the Armenian community of California strongly supported Congressman Adam Schiff. Schiff, the author of the Resolution 252 calling for proper recognition of the Armenian Genocide by Washington, the politician seeking increase in aid to...
The Armenian community of California in the upcoming midterm elections in the U.S. Congress strongly supports a faithful friend of American Armenians, Congressman Adam Schiff. Schiff is the author of the Resolution 252 about the Armenian Genocide leading a multi-year struggle for the recognition...
The OSCE Minsk Group has accomplished its Field Assessment Mission in the territories surrounding Nagorno-Karabakh. A year has passed since signature of the Protocols on normalization of the Armenian-Turkish relations. What can Armenia expect in the future and how can the latest developments in...