EU Commissioner avoids voicing his opinion in Turkey, fearing of article 301
PanARMENIAN.Net - The Foreign Ministers of Turkey and EU Troika met in Ankara June 4 to discuss Turkey's EU bid, the problem of Cyprus and Northern Iraq as well as the domestic situation in the country.
Turkish FM Abdullah Gul said Turkey is not going to recede from the EU bid.
For his part, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said he attaches big importance to reform process and pointed out to necessity of securing freedom of speech and amendments in article 301 of the penal code.
When commenting on the statements by the Turkish general staff, EU Commissioner for Enlargement Olli Rehn said, "I can't voice my personal opinion on the decision of the Constitutional Court and interference of the military as long as article 301 is valid," Yerkir reports.