Speaker Pelosi urges to put an end to Turkey's "gag-rule" on the U.S. Congress
PanARMENIAN.Net - U.S. House Speaker Nancy Pelosi (D-CA) was joined by more than a dozen of her House and Senate colleagues yesterday in urging passage of the Armenian Genocide Resolution, a move described by legislators on both sides of the aisle as a long overdue of Turkey's "gag-rule" on the U.S. Congress and a powerful step toward ending all forms of U.S. complicity in Turkey's multi-million dollar campaign of denial, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
"I come to pay respect with some sadness - certainly sadness over what happened nearly 100 years ago but also sadness that it is long past time for the President and the Congress to formally recognize the Armenian Genocide," Speaker Pelosi said.
She then went on to explain the modern day implications of genocide denial. "Many times people have said to me as we were bringing this up and since then 'Why are you doing this? Even if it is genocide, it happened a long time ago?' I said 'I know, but genocide is happening right here and now on our planet. It happened in Rwanda, and it is happening in Darfur. And as long as it exists we have to make a statement about a genocide we know happened - no matter how long ago.'"
Majority Leader Steny Hoyer concurred, sharing with the assembled Members of Congress and Armenian American community activists, "Don't accept the premise at all that this resolution is about what happened in 1915-1923. Does it recognize it, does it relate to it - of course. But it is a resolution that says not just to Turks, not just to the Armenian people, but to all peoples, that we need to recognize the transgressions of the past - however heinous they may be and however much we may want to deny them. Because if we do not, our children will not recognize their responsibility to never let it happen again."
"Americans don't like gag rules," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "We saw that at this year's Capitol Hill observance, and we're seeing it across Congress, from both sides of the aisle. Americans don't appreciate a foreign government dictating our human rights policy and resent Turkey's attempts to veto America's recognition of the Armenian Genocide."