Diaspora Ministry organized first event from "Our Great People" series
PanARMENIAN.Net - Within the frames of "Our Great People" program, Yerevan State University organized "Memorial Day to great Armenian MaecenasAlec Manukyan. "Opening of Armenian schools, construction of and assistance to Armenian churches, development of Armenology beyond Armenia's borders - this is what the great benefactor achieved over many years' hard work. And his motherland highly appreciated National Hero's deeds," YSU Persdient Aram Simonyan mentioned in his speech.
Agreeing to the above-mentioned, Diaspora Minister Hranush Hakobyan attached importance to organization of such events aimed at introducing youth to genuine values and breeding patriotism and diligence among them.
Outstanding Armenian businessman and philanthropist Alec Manukyan was born in Smirna (Izmir), Turkey in 1901. At the age of 20, he emigrated to US. Settling in Detroit in 1924, he founded his own company - transnational Masco Corporation, whose annual income comprised USD 3 billion. In 1953, Manukyan was elected AGBU International President, and held the post for over 30 years. After 17 years of Presidency, Manukyan was elected as Assembly's Life President (1970). In that period, AGBU capital investments had increased from USD 8 to 50 million. In 1989, Manukyan was elected as Honorary Life President. Later, the great benefactor's deeds were continued by his daughter Louis Manukyan. By that time, AGBU capital exceeded USD 120 million.
Manukyan spouses are buried near St. Echmiadzin's Museum-Treasury, a construction built by their own donations.