16 դեկտեմբերի 2017 - 14:28 AMT
ՀՀ ԱԺ-ն հավանություն է տվել «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքին բուռն վեճերի և հանրության պահպանողական շերտերի բողոքների ֆոնին: Այդ մասին ասվում է այդ թեմային նվիրված BBC-ի հոդվածում:
Ըստ ՀՀ Քննչական կոմիտեի, 2017-ի առաջին կիսամյակում Հայաստանում ընտանեկան բռնության հետ կապված 215 դեպք է քննվել: Դրանց մեծ մասը՝ 127-ը, վերաբերել է ծեծին, 11-ը՝ անչափահաս անձանց նկատմամբ սեռական բնույթի գործողություններին, 6-ը՝ առողջությանը միտումնավոր ծանր վնաս հասցնելուն, 5-ը՝ սպանություններին:
Ըստ իրավապաշտպանների, պաշտոնական վիճակագրությունը կարող է միայն այսբերգի գագաթը լինել, քանի որ հաճախ հայկական ընտանիքներում բռնության մասին հայտնի է դառնում միայն այն ժամանակ, երբ դրանք դառնում են քրեական հետաքննության առարկա:
Ըստ «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի տվյալների, 2010-ից ՀՀ-ում առնվազն 50 կին է սպանվել ընտանեկան բռնության հետևանքով: Ըստ 2011-ին ԵԱՀԿ անցկացրած հետազոտության ՀՀ կանանց 60 տոկոսը եղել է ընտանեկան բռնության մեկ կամ մի քանի ձևերի զոհ:
«Օրինագծի ընդունումը կարևոր քայլ է ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում: Կարծում եմ, այն կօգնի նրանց, ով այսօր տառապում է նվաստացումից և ծեծից», -ասում է 31-ամյա Հասմիկ Խաչատրյանը:
Պարբերականը գրում է, որ Հասմիկը պայծառ ժպիտ ունի, նա պատմում է իր երեխաների, ապագայի ծրագրերի, աշխատանքի և ուսման մասին, որը շարունակում է բազմամյա դադարից հետո: Նրա դեմքի արտահայտությունը, սակայն, փոխվում է, իսկ ձեռքերը սկսում են դողալ, երբ խոսք է գնում նախկին ամուսնու մասին:
Ինչպես գրում է պարբերականը, Հասմիկն այն սակավաթիվ կանանցից է, որը բացահայտ պատմել է նախկին ամուսնու կողմից նվաստացումների և ծեծի մասին, որը նա հանդուրժել է 9 տարի: Նրա պատմությունն ու երկար դատավարությունը նախկին ամուսնու հետ, որը չէր ընդունում իր մեղքը, հայտնվեցին ԶԼՄ-ների էջերին: Նրան մեղադրեցին կտտանքների մեջ, սակայն ավելի ուշ վերաորակավորեցին առողջությանը թեթև վնաս հասցնելու մեղադրանքի: Արդյունքում ամուսնուն ազատեցին դատարանի դահլիճում:
Ընտանեկան բռնության մասին նոր օրենքի մշակումը ՀՀ կառավարությունը նախատեսել էր դեռևս 2014-ին, սակայն հրապարակային քննարկումները բորբոքեցին կրքերը՝ 2 մասի բաժանելով հայ հանրությանը, ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ բուռն քննարկումներից հետո կառավարությունը հավանություն տվեց օրինագծին՝ փոփոխություններ կատարելով, իսկ օրենքի վերնագրում հայտնվեց «ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» հատվածը: Այդ փոփոխություններից դժգոհ են կանանց իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները: